Сабақ тақырыбы: «Перпендикуляр және көлбеу»
тақырыбы бойынша есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
-
оқушылардың жазықтық пен түзудің перпендикулярлығына арналған негізгі есептерді шығару қабілеттерін дамыту;
-
теоремалар сұрақтарын қайталау;
-
геометриялық есептерді шығару кезеңіндегі оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту;
-
оқып жатқан пәнге қызығу сезімін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : бекіту сабағы
Әдіс-тәсілдер : жаттықтыру әдісі
Көрнекті құралдар: компьютер, магниттік тақта, геометриялық суреті бар плакат.
Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру мезеті. ( амандасу, сабаққа дайындық)
2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын белгілеу.
3. Қайталау сұрақтары:
- перпендикуляр дегеніміз не?
- көлбеудің анықтамасын сипаттаңдар
- көлбеудің проекциясы дегеніміз не?
- 3 перпендикуляр туралы теореманы сипаттау
- қандай жазықтықтар перпендикуляр жазықтықтар деп аталады?
мұғалім сөзі: Бүгінгі сабақ дәстүрлі емес. Информатикада өткен
сабақтарды және алған білімдеріңді бүгінгі сабақта қолданамыз. Қазір үш
оқушыға бөлек тапсырмалар беріледі, олар оны компьютерде орындайды. Ал
қалғандар математикалық диктант жазады ( иә немесе жоқ деп жауап
бересіңдер).
1. АВ┴α, CD┴α, B€ α, D€α, AB=AC. АС түзуі мен α жазықтығы параллель ма? ( иә)
2. екі түзу 90° бұрышты құрайды. Олар перпендикулярды ма? (иә)
3. а мен m түзулері бір біріне перпендикуляр, ал b a- ға параллель. M және b перпендикуляр ма? ( иә)
4. мына суретте АВ кесіндісі не деп аталады? (перпендикуляр)
5. АС кесіндісі не ? ( көлбеу)
6. перпендикулярдың табаны қай нүкте? (В нүктесі)
7. жазықтық пен А нүктесінің ара қашықтығын тап. ( АВ кесіндісі)
8. мына тұжырым дұрыс па: - кез келген түзу жазықтыққа перпендикуляр болса , ол оны қиып өтеді? ( иә)
Компьютер алдында тапсырманы орындаған оқушылардың нәтижесін
тексеру. Математикалық диктанттың жауаптарын оқушылармен бірге талдау.
4. Есептер шығару.
Үш оқушы қазір компьютердің алдында тапсырмалар орындайды , ал
қалғанымыз үш топқа бөлініп мына есептерді шығарамыз. Аз уақытта және
дұрыс шығарған топ сәйкесінше бағаларға ие болады.( оқушыларды үш топқа
бөліп, үш есеп беріледі ) 1 сурет, 2 сурет
Есеп №1.
Берілгені: Шешуі:
АВ┴ АС┴ АD CD²= AC²+AD²
AB=3 см C²= CB²-AB²
BC=7 см AC²=7²-3²=40см
AD=1.5 см CD= 40+1.5²=42.25см
CD=? CD= 6.5см
Компьютерде салынған суретті және тақтада салынған суретті салыстыру.
Есеп №2. Берілгені: Шығаруы :
AB=8 см AD= BN, себебі AB II CD
BC=15 см BN²=CB²-CN²
СD=20 см CN= CD-ND=20-8=12м
АD=? BN²= 15²-12²=81, BN=AD=9 м. ( 2 сурет)
Есеп №3.
Берілгені: Шығаруы :
АВ II α CD²= AD²-AC²
AC┴α, BD┴AB AD²= AB²+BD²=a²+c
AB=a, AC=b, CD²=a²+c²-b²
CD=? BD=c, CD= a2+c2-b2 ( 3 сурет)
5. Үй тапсырмасы:
Тең қабырғалы АВС үшбұрышының төбесінен үшбұрыш
жазқтығына АD перпендикуляры жүргізілген. АD=13 см, ВС=6 см. деп алып,
D нүктесінен ВС қабырғасына дейінгі қашықтықты табыңдар.
Көрнекінің суреті.
|